PAYLAŞ

Hangi Balık Ne Zaman Yenir? Emin olun çok mantıklı bir soru bu.. Balık birçoğumuz için özel sayılan yiyeceklerden biridir. Bazen denizin sunduklarını (karşılıksız olduğunu düşündüğümüz) düşündüğümde bile aklım allak bullak oluyor. Ne güzel şeylersiniz siz yahu!

Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

İşte bol bol çeşitlere sahip, lezzetli, deniz mahsullerini yemenin de bir lezzet takvimi var. Hani aynı bir zamanlar sadece mevsiminde yediğimiz “sebze-meyve” benzeri bir ayrım var denizin bize sunduğu lezzetlerde. Öyle her mevsim her balık yenmiyor! Yense de lezzeti pek bir eksik oluyor. Bazısının tavası, bazısının ızgarası bazısının da çorbası pek keyifli oluyor.

Kırlangıç Balığı Çorbası ve tarifi hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Anlayacağınız “Denizden babanız bile çıksa “mevsiminde” yemeye özen gösterin!”

Aklımızın bir köşesinde aşağıdaki bilgileri tutalım, olmadı tutamadık o zaman da burada olduğunu hatırlar, ay ay hangi balıkların lezzetlerinin arttığı ve hangilerinin sofralara daha yakıştığını, listeden kendinize ve bütçenize göre ayarlarsınız.

Sizden tek bir ricam var, bizden sonraki “Balık Sever” nesilleri düşünerek onları tüketirken boylarına dikkat edelim! Bırakalım yavru balıklar büyümeye devam etsin. Büyüsünler ki lezzetleri ve bereketleri artsın.

İşte lezzetli balık rehberi..

Hangi Sezon Hangi Balık Yenir?

hangi balık ne zaman yenir balık
Hangi ayda hangi balık yenir – Fotoğrafta yer alanlar tahmin edeceğiniz gibi afiyetle yenebilir.

OCAK ayı aslında türünü yoketmek için büyük efor sarfettiğimiz Kofana’nın tam zamanıdır. Eminim çoğunuz Kofana’yı ya bilmiyor ya da bilseniz bile tatmadınız! Ne yazık! Lüfer bile olmadan yediğimiz çinekoplar, sarıkanatlar da bu tip kötü şeylerin habercisi olmaya devam edecek. Neyse biz ocak ayında hangi balıkların lezzetli olduğunu anlatmaya devam edelim.

Ocak ayında aynı zamanda biraz Mezgit çıkmaya başlar. Kırlangıç ve Tekirin bol olduğu, hamsinin ise en yağlı olduğu dönemdir. Yağlı olan balığın lezzetli olduğunu düşünürsek bu dönem önemlidir. Bu ayda Uskumru, Lüfer (eğer kaldıysa) palamut ve istavrit de lezzetlidir.

ŞUBAT ayı aslında Kalkanın başladığı ay olarak bilinir. Ancak bilinçsiz avlanmayla onu da kaybetmek üzere olduğumuz bir gerçek. Rastlarsanız tadını çıkarın. Tekirin mevsimi de devam eder ve boldur bu dönemde.  Son demlerinde olan Uskumru ve Lüfer eski lezzetinde olmaz.

MART geçtiğimiz ay başlayan Kalkanın en lezzetli ayıdır. Bir de çiroz vakti gelmiştir.

NİSAN Levrek, kırlangıç, kefal, barbunya, mezgit ve mercan bolluğunun ayıdır. Kalkanın lezzeti de devam etmektedir. Kılıç balığı da -eğer rastlayabilirseniz- bu ayların lezzeti olmaya adaydır.

MAYIS denizlerin bereket ayıdır. Barbunya, tekir, dil gibi balıklar ile ıstakoz ve karides gibi deniz ürünlerinin en lezzetli dönemidir.

HAZİRAN denizleri yoketme aşamasına ara verdiğimiz av yasağının başladığı aydır. Fiyatlar pahalanır. Oltayı ele alıp deniz kıyısına gitme vaktidir. Bu defa da balık tutmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

hangi balık ne zaman yenir
Hangi ayda hangi balığı tezgahta daha lezzetli bulabiliriz.

TEMMUZ ayı sardalya lezzetiyle kokusunu salar etrafa. Lezzetliler arasında Tekir ve Barbunya da vardır.

AĞUSTOS ayında lezzetliler arasında sardalya, kılıç, mercan, bulunur. Çingene palamudunun görülmesiyle palamut sezonu işaretleri alınır.

EYLÜL ayında geçmiş ayların devam eden lezzetlerinin yanına Palamut saltanatı eklenir. Lüfer başlar, bulunabilirse izmarit (özledik be!) istavrit ve kırlangıç dönemidir.

EKİM ayı balık bolluğu ve lezzetli ürünlerin en yaygın rastlandığı aydır. Karadenize çıkmış olan balıklar dönmeye başlar ve bolluk devam eder. Tabii ki Lüfer, istavrit ve palamutun tadına doyum olmaz.

KASIM ayı lakerda sevenler için torik ayıdır. Ekim’in bolluğu da devam eder, Hamsi lezzetlenmiş ve bollaşmıştır.

ARALIK ayı balıkların yağlı olduğu ve elbette ki lezzetlerine lezzet kattıkları bir aydır. Uskumru, Lüfer, Palamut,Torik ve hamsi yağlı ve boldur.

Ay ay detaylar böyle. Bir de tabloda daha geniş bir şekilde bakalım. Buyurun balık yeme takvimi

balık yeme takvimi
Hangi ayda hangi balık yenir. Detaylı tablosu

BİR CEVAP BIRAK