PAYLAŞ

Kadıköy’de çorba içmek isterseniz Kadıköy’ün En İyi Çorbacısı olarak yeni keşfettiğim diyebileceğim bir mekanı tavsiye edeceğim size. Kadıköy Çorbacı Ayık.

Kadıköy’de hem öğünü geçiştireyim hem karnım doysun hem de hesaplı olsun diye yiyecek birşeyler arıyorsanız bu yazıma bir göz atın.

Kadıköy’de gezerken bir dolu yiyecek içecek mekanını ziyaret edebilir, çeşitli tatlara kendinizi bırakabilirsiniz. Zaten son dönemlerde iyiden iyiye farklı bir çehreye büründü Kadıköy sokakları.

Kadıköy Çorbacı Ayık

Ben de geçtiğimiz günlerde Kadıköy’de dolaşırken tesadüfen girdiğim bir “lezzet” mekanından bahsetmek istiyorum. Hava çok soğuk ve yağışlı olduğundan sıcak birşeyler yemek belki de bir tas çorba içmek için üşümüş ve biraz da ıslak halde öylesine dolaşıyordum. İşte o anda gözüme çorbaların sıcaklığının camlar üzerine yaptığı buğulanmalarla beni çağıran bu dükkanı gördüm. Girişinin iki yanında çorbaların ve içeride bulunan yiyeceklerin sıralandığı yazılar bulunan ve “Kadıköy Ayık – Çorba Döner” tabelasıyla isimlendirilmiş dükkana daldım.

Kadıköy Çorbacı Ayık

Sonrası mı? Sonrası şöyle önce çok üşümüş olduğumdan aklımdan geçen ilk şey çorbaydı. O yüzden önce çorbaların bulunduğu tezgahın önüne doğru gittim. Baktım kocaman kocaman tencereler içerisinde çorbaların dumanı tütüyor. Tezgahın arkasında duran ustaya sordum “Bunlar ne çorbaları?” diye. Usta saymaya başladı “Kelle paça, Ayak paça, Et paça, yayla, işkembe ve mercimek” diye. Sonra bir de ekledi “Beyran’da var” Gözlerim açıldı ve birden bire kararsız bir ruh haline bürünüp çorbaları karıştırırken dikkatimi çeken et paça sipariş ettim ve hemen en yakın masaya oturdum.

kadikoy-corbaci-ayik-24-saatjpg

kadikoy-corbaci-ayik-restoran-corbalar

Önce sofraya dükkanı ve ürünleri tanıtan bir servis kağıdı geldi. Onu da sevdim ama tabii ki karnım aç olduğundan incelemeyi sonraya bıraktım. Çorba gelmeden masaya acılı ezme, yeşillik ve bir tas içerisinde ince tırnak pideleri geldi. Ben pidelerden küçük bir parça koparmıştım ki baktım bakır bir tas içerisinde çorbam servis ediliyor. Elimdekilerin hepsini bırakıp çorbaya odaklanmak için kaşığı aldım elime. Çorbayı bir karıştırdım ki mis gibi bir koku ve etlerin içinde çorbaya verdiği lezzeti inanır mısınız adeta hissettim! Bilmiyorum ancak öyle lezzetli buldum ki bu çorbayı. Şu an yazarken bile yeniden gidesim geldi inanın.

kadikoy-corbaci-ayik-restoran-servis

kadikoy-corbaci-ayik-restoran-acili-ezme

Kadıköy Çorbacı Ayık et paça

Sadece Çorbayı Değil Döneri de Deneyin

Biraz limon sıktıktan sonra sıcak çorbanın verdiği keyifle etrafıma bakarken ustanın ellerinden hünerli bir şekilde kesilen iyi pişmiş gözüken döner dikkatimi çekti. Hemen bir porsiyonda döner sipariş ettim. Sipariş alan arkadaş 100, 150 veya 200 gr. olarak porsiyon hazırladıklarını ve benim nasıl istediğimi sordu. Çorba ve pideleri götürdüğümü düşünerek 100gr. olarak sipariş verdim.

kadikoy-corbaci-ayik-restoran-doner-lavas

Çorbanın arkasından gelen döner ,önce lavaş ile üzeri kapatıldığından pek bir şey ifade etmedi bana ama açınca gördüm ki harika bir şey beni bekliyor. Gerçekten söylüyorum, bu tarz ürünleri yerken en önemli şeyin etin cinsi ve kalitesi olduğunu bir daha aklınıza getiriyorsunuz. Çünkü sanırım bazen bunu unutabiliyoruz.

Ustanın söylediğine göre tüm etler ve ürünler Erzincan’dan geliyormuş. Hatta daha sonra servis kağıdındaki bilgide okuduğuma göre, bunların çoğunluğu da küçük üreticilerden sağlanıyormuş.

kadikoy-corbaci-ayik-restoran-donerler

Kadıköy Ayık, en azından içeriği bozmadığı ve ürün kalitesine önem verdiği sürece bu lezzeti devam ettirip gereken ilgiyi de alacaktır. Kadıköy’de son dönemlerde yeni açılan veya başka bir yerden gelen onlarca restorana göre çok mütevazı ve uygun fiyatlı.

Peki olumsuz birşey yok mu? Lezzet anlamında rastlamadım ama çorba için servis edilen pidelerin soğuk değil ısıtılarak getirilmesi sanki daha iyi olurdu. Pidelere elimi atınca ilk olarak bunu düşündüm. Demek ki gerekli!

Kadıköy Ayık 24 saat açık! Bu nedenle dilediğiniz gibi bir fırsat yaratabilirsiniz kendinize..

Kadıköy Çorbacı Ayık adresi şöyle : Caferağa, 34710, Dumlupınar Sk. 18-20, 34710 Kadıköy/İstanbul Kadıköy Çorbacı Ayık

BİR CEVAP BIRAK