PAYLAŞ

Endülüs kahvaltım Pan con Tomate üzerine bir kaç kelime edeyim. Ama önce Tapas kültüründen birazcık bahsedeyim. Yolunuz İspanya’ya düştü ise yemek konusunda pek bir sıkıntı çekmezsiniz. Şehirlerinin her tarafında ağız tadınıza uygun “tapas” sunan dükkanlar, aslında aynı zamanda tapas kültürünün de sonunu getirmişler. Çünkü tapas, gittiğiniz her dükkanda -ne içtiğinize bakılmadan- içkinizle birlikte ücretsiz olarak sunulan tadımlık ikramlara verilen genel isim. Ancak günümüzde, özellikle büyük ve turist çeken şehirlerde ücretsiz olarak sunulan bu gelenek tamamen menüye fiyatlandırılarak eklenen mezelere verilen isim olmuş. Konumuz bu olmasa da merkezlerden uzak kasabalarda ve Endülüs bölgesinde bu geleneği devam ettiren işletmelere hala rastladığımı belirtmeliyim.

Pan Con Tomate

Biz asıl konumuza gelelim. Yani Pan con tomate’ye. Peki nedir Pan con tomate? İspanya’da bulunduğum üç farklı rotadaki seyahatlerimde en keyif aldığım hiç düşünmeden ve zorlanmadan açlığımı gidermek için yediğim atıştırmalığa ya da sabah kahvaltısı sırasındaki atıştırmalığa İspanyolların verdiği isim.

İsminin yarattığı karizmasıyla karışık bir yemek olarak düşünebilirsiniz. Ancak Pan con tomate, oldukça basit sandviç-kanepe benzeri bir açlık giderici bir güne başlangıç öğününün formülü!

İspanya seyahatlerimde neredeyse kahvaltı öğünlerimin tümünde yediğim Pan con tomate’nin içeriği şöyle; Kızarmış ve sıcak ekmek, Endülüs topraklarına ait lezzetin doruklarında bir zeytinyağı ve domates püresi (rendesi ve sosu da denilebilir). Evet bu kadar basit bir çeşitliliğe sahip. Ama Bu kombinasyon öylesine lezzetli doyurucu oluyor ki, yolda olduğunuzda vazgeçemediğiniz bir tada dönüşüyor.

Lezzetli keşifler ‘de yapmak istediğim işte tam da bu aslında. Yollara dair, yol üzerinde, hadi canım anlattığın şeye bak! denilecek ve lezzeti damağınızda yolculuk yapacağınız basit ama geleneksel tatlar. Pan con tomate bunu tam olarak yansıtan bir atıştırmalık. Hatta bir kahvaltı ve doyurucu bir öğün diyebilirsiniz.

Domates Püreli Zeytinyağlı Kahvaltım

İspanya’da bir çok yöreye ve işletmeye göre değişen bir sunumu olmasına rağmen, ben en çok Endülüs şehirlerinde rastladığım uygulamasını sevdim.

Sipariş ettikten sonra masaya bir beyaz tabak içinde gelen ikiye bölünmüş ve bir tarafları ızgaralı desenle kızartılmış bir sandviç ekmeği sizi önce şaşırtıp “sanırım yanlış bir şey sipariş ettim” stresine sokuyor. Tam o sırada cam bir kasede nefis taze domates sosu (genelinde çok hafif bir sarımsak sosu bulunuyor ve büyük lezzet katıyor) ve yöreye özgü şişesinde harika bir zeytinyağı ayrı tabakta masaya gelince veya (bar düzeninde oturduğunuzda) önünüze konulduğunda rahatlıyor ve dalıyorsunuz bu basit lezzete.

Peki Pan Con Tomate Nasıl Yeniyor?

Servis edilen kızarmış ve hala sıcak olan ekmeğinizin yarısına önce bölgeye has zeytinyağından gezdiriyorsunuz. Bu konuda cimri davranmayın veya sizi çok kullandığınız için ayıplarlar sanmayın. Çünkü İspanyollar ekmeğin içine öyle çok zeytinyağı döküyorlar ki, sanki ekmek zeytinyağında bekletilmiş görüntüsü veriyor!

Ama benim tavsiyem, ekmeğin altına kadar varmayacak bir kararlıklıkta zeytinyağ dökülmesi ve bunun sıcak gelen ekmeğin soğutulmadan yapılması..

Sonrasında domates sosunu, ekmeğin üzerine reçel sürer gibi bir yoğunlukta ve hatta birkaç kat gibi kendi ağız tadınıza göre sürüyorsunuz. Üzerine tekrar zeytinyağ gezdirirseniz daha da güzel oluyor. Sadece bu kadar.

Pan con tomate’yi evde yapmak için bir kaç kez deneme yapsam da aynı lezzete ulaşamadığımı önemle belirteyim. İspanyol ekmekleri, Endülüs zeytinyağı ve domateslerin lezzetlerinin orjinalliğinden mi bilemiyorum ama aynı lezzeti tutturamadım.

Bu arada servis edilen bu menüye kahve dahil 1-2 Euro ücret ödüyorsunuz. Yolunuz düşerse benden basit ama lezzetli bir tavsiyedir.. Afiyet olsun.

BİR CEVAP BIRAK