PAYLAŞ

Akdeniz’in en etkili mutfaklarından biri, renkliliği, çeşitliliği ve kalitesiyle Sicilya mutfağıdır. Konumu dolayısıyla pek çok uygarlığa ev sahipliği yapması ve Akdeniz ticaret yollarında uğrak noktalardan biri olması sebebiyle ürün çeşitliliğini önce hayatlarına sonra sofralarına almışlar. Sicilya lezzet rehberi sayfalarının başlangıcı olsun. Sonra lezzetlere devam edelim.

Sicilya Lezzet Rehberi

Sicilya’da deniz ürünleri, zeytinyağ, şarap başı çeken gözde seçenekeler olarak listenin başında geliyor. Ancak yüzyıllardır yöreye has pişirme ve sunum teknikleri ile çevreden gelen baharat ve çeşitli otlar karışımları ile enfes lezzetler Sicilya’da karşınıza çıkıyor.

Sicilya’da elbette balık yemek büyük bir keyif. Adaya özgü balıklar arasında Sardalye en önde olanı. Ancak bir de kılıçbalığı var ki, tadılması gereken en önemli lezzetlerden.

Sarmısak, kekik, çeşitli başka baharatlar ve tabii ki zeytinyağının kullanıldığı soslar çok gözde. Soslar ile pişirilen balıklar enfes kokusu ve pişirilme teknikleriyle öylesine tatlar bırakıyorlar ki damaklarınızda, Sicilya’dan ayrıldıktan sonra bile damağınızda zaman zaman hissedebiliyorsunuz.

Sicilya lezzet rehberi

Balık gözde bir ürün olunca Sardalye’nin ana malzeme olarak kullanıldığı bir çok sos makarnalarda da kullanıyor. İçinde deniz ürünleri olmayan çok az sayıda makarna sosu var. Zaten böylesi bir şeyi tercih ettiğinizde garip bakışlarla karşılaşıyorsunuz.

Ancak yine de deniz ürünleri ile aram pek iyi değil derseniz Sicilya’da size de hitap eden birçok lezzet seçeneği bulunuyor. Özellikle ünlü domatesli, zeytinyağı soslu, peynirli, patatesli pizzaları ile peynirli, dağ kekikli ve fesleğen soslu makarnaları tercih edebilirsiniz. Ancak yine de çevre ülkelere göre fiyatları daha pahalı olan Sicilya restoranlarında bir ödeme yapacaksanız bunu deniz ürünlerine, kılıç balığına veya sardalyeli lezzetlere vermenizi öneririm. ve ve ve tabii ki patlıcanlı lezzetler.. Bir de her yemekte kullanılan malzeme mutlaka Sicilya’da yetişmiş olmalı. Etna’nın bereketi olmalı ürünlerin üzerinde. Merak etmeyin detaylandıracağım ileriki günlerde..

Sicilya lezzet rehberi

Sicilya’da keyifle ziyaret edip lezzet dolu anılarla ayrılacağınız bir kaç adres..

Kesinlikle yer bulmak için rezervasyon yaptırmanız gereken Pizza Santa Domenica 498039 Taormina adresindeki Ristorante La Botte, Harika makarnalar tadıp muhteşem bir manzara izlemek için Via UmbertoTaormina adresindeki Ristorante Pizzeria Bellavue.

Sicilya damağınızda tat bırakacak! Sicilya gezi rehberi yazılarına keyifle devam edeceğim.

BİR CEVAP BIRAK