PAYLAŞ

“Tost dediğiniz nedir ki ya? Tost her yerde tosttur işte” derseniz pişman olabilirsiniz. Ayaküstü lezzetler arasında da yer alan, sabahların pek keyifli çözümlerinden biri olan ve hele iki ekmeğin arasında sevdiğiniz lezzetler de bulunuyorsa pek keyiflidir “tost” yemek!Son dönemlerde büfelerin de zincir hale gelmesi ve Ayvalık örneğinde olduğu gibi bazı yörelerin kendi markasını ve tadını verdikleri ürünleri ve çeşitleriyle tost, kendince bir kademe atladı gibi. Tire tostu da böyle bir şey.. Ya da daha başka bir şey!

Ayvalık Tostu ve En iyi Ayvalık tostçusu hakkında bir yazıyı daha önce yazmıştım. Onu buradan okuyabilirsiniz.

Şimdi de “tost” diye isimlendirilen ancak ne olduğu hakkında tam bir yorumun eksiklik yaratacağı bir lezzetten bahsedeceğim. Hem tost hem sandviç hem de ızgaranın işin içine girdiği ama ortada bir tost makinesinin olmadığı bu güzel lezzete, yörenin sakinleri “Tire Tostu” demişler.

Tire Tostu Tire’nin İki Güzelinden Biri

Henüz global bir hale gelmemiş Tire tostu. Bu nedenle bu lezzeti tatmak için öncelikle Tire’ye gitmeniz gerekiyor. İzmir’den yaklaşık 85 km. uzaklıktaki Tire’ye gitmek için İzmirli değilseniz Kuşadası veya Bodrum taraflarına doğru bir yolculuğunuz olduğunda geçerken de uğrayabilirsiniz. Bu arada Tire tarafına gittiğinizde Salı gününe denk getirmeye çalışın. Çünkü ünlü Tire pazarı da salı günleri kuruluyor. Tire’nin bir de ünlü olan bir köftesi var. İki güzelden biri de Tire köftesi. Gerisi öyle bir yer işte..

Gelelim Tire’nin tostuna..

Tire tostu sokak
Tire’nin tostçular sokağı şirin bir görüntüde

Tire’nin merkezine doğru giderseniz meydana ulaşacaksınız. İşte tam meydanın hemen ortasından girilen bir “tostçular sokağına” denk geleceksiniz. Burası Tire’nin gerçek anlamda foodcourt’u diyebileceğimiz bir nokta. Küçük ilçenin yiyecek içecek noktası.

Sokak, ismini aldığı tostçulardan oluşuyor. Sokağın iki tarafında dizili ve hepsi birbirine benzeyen, ağaçlar altındaki tost büfeleri ve önlerinde bulunan küçük tabureler ve masalarla çok da keyifli bir yer olduğunu göreceksiniz.

Tire’nin tostçularının bulunduğu bu sokakta, ilçede yaşayan herkesin kendi tercih ettiği bir büfe var. Herkes tanıdık büfelere gidiyor ve böylece her bir büfenin birçok müdavimi oluyor.

Kullanılan ürünlerin neredeyse tamamı her büfede aynı. Ben pek aksine rastlamadım ancak yine de ürünlerin yazılı olduğu logolara bakıp, yörenin ürünü olan meşhur “Ege Sucukları” kullanılan bir büfede siparişinizi vermenizi tavsiye ediyorum.

Tire-Tostu-Büfeler
Burada herkes tost yapıyor, herkes tost yiyor!

Peki nedir bu Tire tostu, nasıl yapılır?

Büfelerde tezgahın ön tarafında bulunan mangallar bu işin püf noktası. Kömür ateşinde Tire tostuna özel ekmeklerin ısıtılmaya başlamasıyla lezzet alarmları çalmaya başlıyor. Bir püf nokta da işte tam burada gerçekleşiyor. Tostları pişiren usta elinde bulunan ahşap bir aletle ekmeklerin üzerlerine baskı yapıyor. Bir çeşit tost makinesi yani!

Ekmeklerin dışı kömürde kızarırken iç taraflarına sürülen salçaysa nefis görünüyor. Hemen yanına sucuklar tek tek belirli bir intizam ve boyutla sıralanıyor. Kaşar peynirleri de hemen üzerlerine. Mmm sanırım nefis olacak..

Tire-tostu
En güzeli de Tire tostunun “Mangal” da yapılması

Salçalı tarafında biraz ısınmasıyla birlikte sucuk ve peynirlerin üzerine bastırılarak tek hamle de ekmeğin içine alınan malzeme öylesine iştah açıcı görünüyor ki, işte tam bu güzelliği yeme vakti geldiğini hissedip tezgaha doğru yöneliyor ya da olmadı masum bir yutkunma hareketi yapıyorsunuz. Oysa ki, henüz işlem sona ermiyor. Bu işlemden sonra domates, çeşitli mevsim yeşillikleri ve isteğe göre baharat, mayonez ve ketçap da ekleniyor. Sonra tost sıkı sıkı sarmalanıyor ve sarmalanan bu kağıtla servis ediliyor.

Bundan sonra yapacağınız iki şey var. Önce tostunuzdan bir ısırık almak sonra ikincisinin siparişini vermek. Tire’ye kadar gelmişsiniz hiç bir tane ile olur mu?

Tostunuzun yanında yine yöreye özgü Tire ayranı öneriyorum. Sonrasında da çayınızı mutlaka yudumlayın ağaçların altında.

Tire’de dediğim gibi iki güzel var. Tire tostu ve Tire Köftesi.. Daha da pek fazla bir şey yok.

Bu arada insan sormadan edemiyor. Tire Tostu neden sadece Tire’de satılıyor?

3 YORUMLAR

  1. Tire tostu guzel ancak artik komur atesinde olmuyor ( nekadari doru bilemiyorm bana ole demislerdi orda oldugumda ) cok eskiden babanem orda ysamaktaydi tam o toscularin sokahin karsisinda ozmanki tadi bulamiyorm eski dedisem 2000 yillarda

    • Eski tadı var mı ben de iddia edemiyorum ama ben kömür ateşinde yapılanı yeme şansına sahip oldum. Dediğin gibiyse pek kötü olmuş be Cante!

  2. Ben dogma buyume tireli olarak uzun donemler isimden dolayi farkli sehirleri ziyaret etme sansimda oluyor halen tire tostunun lezzetini hic bir yerde bulamadim.

BİR CEVAP BIRAK